RW1S0BAR010FET
Mfr.Part #
RW1S0BAR010FET
Package / Case
2512 J-Lead
Description
RES 0.01 OHM 1% 1W J LEAD
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Resistance :
10MOhm
Terminal Shape :
J BEND
Packing Method :
TR, 13 INCH
Published :
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
RW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Current Sense
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
26 Weeks
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Voltage - Rated :
50V
Reach Compliance Code :
Unknown
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±1%
Package / Case :
2512 J-Lead
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Power Rating :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
3.5814mm
Datasheets
RW1S0BAR010FET
Ohmite RW1S0BAR010FET
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 10mOhm, ±1%, -55°C~150°C