RW1S0BAR010FE
Mfr.Part #
RW1S0BAR010FE
Package / Case
2512 J-Lead
Description
RES 0.01 OHM 1% 1W J LEAD
Stock
109
In Stock :
109
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Bulk
Case Code (Imperial) :
2414
Height :
3.45mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
10MOhm
Terminal Shape :
J BEND
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
26 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
90 ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.141 3.58mm
Case Code (Metric) :
6234
Composition :
Wirewound
Construction :
RECTANGULAR
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
1W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Size / Dimension :
0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
2512 J-Lead
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Feature :
Current Sense
Datasheets
RW1S0BAR010FE
Ohmite RW1S0BAR010FE
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 10mOhm, ±1%, -55°C~150°C