RW1S0BA4R99F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RW1S0BA4R99F
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
2515 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES 4.99 OHM 1% 1W 2515
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
4.99 Ohms
Power Rating :
1 W
Technology :
Wirewound
Mounting Style :
PCB Mount
Product Status :
Active
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Ratings :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Package :
Bulk
Features :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.246" L x 0.136" W (6.25mm x 3.45mm)
RoHS :
Non-Compliant
Package / Case :
2515 J-Lead
Width :
3.45 mm
Series :
RW
Failure Rate :
Power (Watts) :
1W
Subcategory :
Resistors
Height :
3.45 mm
Product Type :
Wirewound Resistors
Height - Seated (Max) :
0.141" (3.58mm)
Length :
6.25 mm
Supplier Device Package :
Composition :
Wirewound
Number of Terminations :
2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Datasheets
RW1S0BA4R99F
Ohmite RW1S0BA4R99F
RW Series, Wirewound, 4.99 Ohms, 1W, ±1%, -55°C ~ 150°C