RW1S0BA40R2F
Mfr.Part #
RW1S0BA40R2F
Package / Case
2515 J-Lead
Description
RES 40.2 OHM 1% 1W 2515
Stock
5
In Stock :
5
Chip Resistor - Surface Mount
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Resistance :
40.2 Ohms
Supplier Device Package :
2515
Size / Dimension :
0.246" L x 0.136" W (6.25mm x 3.45mm)
Ratings :
Tolerance :
±1%
Composition :
Wirewound
Power (Watts) :
1W
Height - Seated (Max) :
0.141" (3.58mm)
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Package / Case :
2515 J-Lead
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
±90ppm/°C
Datasheets
RW1S0BA40R2F
Ohmite RW1S0BA40R2F
RW Series, Wirewound, 40.2 Ohms, 1W, ±1%, -55°C ~ 150°C