RW1S0BA1R96FE
Mfr.Part #
RW1S0BA1R96FE
Package / Case
2515 J-Lead
Description
RES 1.96 OHM 1% 1W 2515
Stock
29
In Stock :
29
Height - Seated (Max) :
0.141" (3.58mm)
Composition :
Wirewound
Power (Watts) :
1W
Features :
Package :
Bulk
Ratings :
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.246" L x 0.136" W (6.25mm x 3.45mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
2515 J-Lead
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Supplier Device Package :
2515
Resistance :
1.96 Ohms
Datasheets
RW1S0BA1R96FE
Ohmite RW1S0BA1R96FE
RW Series, Wirewound, 1.96 Ohms, 1W, ±1%, -55°C ~ 150°C