RTF010P02TL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RTF010P02TL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
3-SMD, Flat Lead
Datasheet
Download
Description
MOSFET P-CH 20V 1A TUMT3
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Terminal Finish :
TIN COPPER
Package / Case :
3-SMD, Flat Lead
JESD-609 Code :
e2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Turn-Off Delay Time :
25 ns
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
1A
Resistance :
390mOhm
Published :
2004
Pin Count :
3
Lead Free :
Lead Free
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
1A Ta
Gate to Source Voltage (Vgs) :
12V
Fall Time (Typ) :
8 ns
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
3
Turn On Delay Time :
9 ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
390m Ω @ 1A, 4.5V
Operating Temperature :
150°C TJ
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
150pF @ 10V
Current Rating :
-1A
Power Dissipation-Max :
800mW Ta
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
FET Type :
P-Channel
Vgs (Max) :
±12V
Rise Time :
8ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
2.1nC @ 4.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Transistor Application :
SWITCHING
Continuous Drain Current (ID) :
1A
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
2.5V 4.5V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Radiation Hardening :
No
Drain to Source Voltage (Vdss) :
20V
Transistor Element Material :
SILICON
Voltage - Rated DC :
-20V
Drain to Source Breakdown Voltage :
Number of Elements :
1
Pbfree Code :
yes
Power Dissipation :
800mW
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 1mA
Number of Pins :
Datasheets
RTF010P02TL
ROHM Semiconductor RTF010P02TL
P-Channel Tape & Reel (TR) 390m Ω @ 1A, 4.5V ±12V 150pF @ 10V 2.1nC @ 4.5V 20V 3-SMD, Flat Lead
RTF010P02TL Overview
An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 150pF @ 10V is its maximum input capacitance.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and this device has 1A continuous drain current (ID).A drainage-to-source breakdown voltage corresponds to the voltage at which a specified value of ID flows, where VGS is -20V, and this device has a drainage-to-source breakdown voltage of -20VV.Drain current refers to the maximum continuous current a device can conduct, and it is 1A.Input capacitance must be charged before drain current conduction can begin, so the turn-off delay time is 25 ns.Before drain current conduction begins, the device's input capacitance must be charged, so the delay time is 9 ns.An FET transistor's gate-source voltage, VGS, indicates how much voltage is applied across the transistor's gate-source terminal and it can range from 12V to 1.For this transistor to work, a voltage 20V is required between drain and source (Vdss).Using drive voltage (2.5V 4.5V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
RTF010P02TL Features
a continuous drain current (ID) of 1A
a drain-to-source breakdown voltage of -20V voltage
the turn-off delay time is 25 ns
a 20V drain to source voltage (Vdss)