RQ3E100BNTB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RQ3E100BNTB
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
8-PowerVDFN
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 30V 10A 8HSMT
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Continuous Drain Current (ID) :
10A
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
22nC @ 10V
FET Type :
N-Channel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Threshold Voltage :
2.5V
Vgs (Max) :
±20V
JESD-30 Code :
R-PDSO-F5
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
DS Breakdown Voltage-Min :
30V
Terminal Form :
Flat
Factory Lead Time :
20 Weeks
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
40A
Published :
Operating Temperature :
150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Pins :
8
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Case Connection :
DRAIN
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
8-PowerVDFN
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 1mA
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
10.4m Ω @ 10A, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
30V
Power Dissipation-Max :
2W Ta
REACH SVHC :
No SVHC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
1
Transistor Application :
SWITCHING
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Number of Terminations :
5
Transistor Element Material :
SILICON
Terminal Position :
Dual
Resistance :
7.7mOhm
Lead Free :
Lead Free
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1100pF @ 15V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
10A Ta
Packaging :
Cut Tape (CT)
Datasheets
RQ3E100BNTB
ROHM Semiconductor RQ3E100BNTB
N-Channel Cut Tape (CT) 10.4m Ω @ 10A, 10V ±20V 1100pF @ 15V 22nC @ 10V 30V 8-PowerVDFN
RQ3E100BNTB Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 1100pF @ 15V.This device has a continuous drain current (ID) of [10A], which is its maximum continuous current.A maximum pulsed drain current of 40A is the maximum peak drain current rated for this device.Electrical devices have threshold voltages at which their operations become active, and this transistor has a threshold voltage of 2.5V.In order to maintain normal operation, it is recommended to keep the DS breakdown voltage above 30V.In order to operate this transistor, a voltage of 30V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (4.5V 10V).
RQ3E100BNTB Features
a continuous drain current (ID) of 10A
based on its rated peak drain current 40A.
a threshold voltage of 2.5V
a 30V drain to source voltage (Vdss)