ROX3SJR51
Mfr.Part #
ROX3SJR51
Description
RES 0.51 OHM 5% 3W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Construction :
Cylindrical
Size / Dimension :
0.217 Dia x 0.630 L (5.50mm x 16.00mm)
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Product Diameter (mm) :
5.5(mm)
Packaging :
Tape and Box (TB)
Resistance :
510 mOhms
Mounting Style :
PCB Mount
Features :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Power Rating(s) :
3(W)
Tolerance (+ or -) :
5%
TE Connectivity
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Case Style :
Conformal Coated
Technology :
Metal Oxide
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Composition :
Metal Oxide Film
Product Status :
Active
Tolerance :
±5%
Base Product Number :
ROX3
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Number of Terminals :
2
Subcategory :
Resistors
Operating Temp Range :
-55C to 235C
Power (Watts) :
3W
Product Depth (mm) :
Product Type :
Metal Oxide Resistors
Product Length (mm) :
16(mm)
Temperature Range @ Derated Power :
70 to 235
Supplier Device Package :
Flame-Proof Support :
yes
Military Standard :
Not Required
Type :
Metal Oxide
Height - Seated (Max) :
Termination Style :
Datasheets
ROX3SJR51
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJR51
510 mOhms, 3W, Metal Oxide Film,