ROX3SJ680RTR
Mfr.Part #
ROX3SJ680RTR
Description
RES 680 OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Height - Seated (Max) :
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Technology :
Metal Oxide
Size / Dimension :
0.217 Dia x 0.630 L (5.50mm x 16.00mm)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Features :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Base/Housing Material :
Thermoplastic
Product Status :
Active
Gender :
Receptacle
Resistance :
680 Ohms
Failure Rate :
Pitch :
4.5000 mm
Series :
ROX, Neohm
Housing Color :
Gray
Body Orientation :
Straight
TE Connectivity
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Supplier Device Package :
Axial
Subcategory :
Resistors
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Product Length :
24.6 mm
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Mounting :
Cable Mount
Product Type :
Metal Oxide Resistors
Base Product Number :
ROX3
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
3W
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Mounting Style :
PCB Mount
Datasheets
ROX3SJ680RTR
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ680RTR
680 Ohms, 3W, Metal Oxide Film,