ROX3SJ560R
Mfr.Part #
ROX3SJ560R
Description
RES 560 OHM 5% 3W AXIAL
Resistance :
2.2 kOhm
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Product Diameter (mm) :
5.5(mm)
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Size / Dimension :
0.217 Dia x 0.630 L (5.50mm x 16.00mm)
Tolerance (+ or -) :
5%
Height - Seated (Max) :
Resistor Type :
GENERAL PURPOSE
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Power Rating :
0.125 W
Termination Style :
Axial
Construction :
Cylindrical
Subcategory :
Resistors
Type :
Metal Oxide
Diameter :
5.5 mm
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 235 C
Series :
ROX, Neohm
Power Rating(s) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Tolerance :
±5%
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Product Type :
Metal Oxide Resistors
Features :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Number of Terminals :
2
Mounting Style :
PCB Mount
Qualification :
RoHS :
Details
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Temperature Range @ Derated Power :
70 to 235
Operating Temp Range :
-55C to 235C
Composition :
Metal Oxide Film
Power (Watts) :
3W
Product Length :
16
Product Status :
Active
Military Standard :
Not Required
Length :
16 mm
TE Connectivity
Product Length (mm) :
16(mm)
Maximum Operating Temperature :
+235°C
Product Width :
Packaging :
Ammo
Technology :
Metal Oxide
Supplier Device Package :
Failure Rate :
Not Required
Product Height (mm) :
Voltage Rating :
350V
Case Style :
Conformal Coated
Resistance Tolerance :
1
Flame-Proof Support :
yes
Number of Terminations :
2
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Base Product Number :
ROX3
Datasheets
ROX3SJ560R
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ560R
General Purpose, 2.2 kOhm, 3W, Metal Oxide Film,