ROX3SJ51K
Mfr.Part #
ROX3SJ51K
Description
RES 51K OHM 5% 3W AXIAL
Power Rating :
3W
Construction :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Axial
Max Power Dissipation :
3W
RoHS Status :
RoHS Compliant
ELV :
Compliant
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
350V
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
Ammo Pack
Feature :
ROX, Neohm
Military Standard :
Not
Number of Resistors :
1
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Composition :
Metal Oxide Film
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Box (TB)
Resistance :
51kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Diameter :
5.5mm
Mount :
Axial, Through Hole
Datasheets
ROX3SJ51K
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ51K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 51kOhm, Metal Oxide Film,