ROX3SJ4R7
Mfr.Part #
ROX3SJ4R7
Description
RES 4.7 OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Axial, Through Hole
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
350V
Power Rating :
3W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
5.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Packing Method :
Ammo Pack
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
Not
Resistance :
4.7ohm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Composition :
Metal Oxide Film
Factory Lead Time :
17 Weeks
ELV :
Compliant
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Published :
Number of Resistors :
1
Series :
ROX, Neohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Shape :
Wire
Max Power Dissipation :
3W
Voltage - Rated DC :
350V
Pbfree Code :
yes
Datasheets
ROX3SJ4R7
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ4R7
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 4.7Ohm, Metal Oxide Film,