ROX3SJ470R
Mfr.Part #
ROX3SJ470R
Package / Case
Cylinder
Description
RES 470 OHM 5% 3W AXIAL
2
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
ELV :
Compliant
Termination Style :
Cable/Wire Leads
Resistance :
470 Ohms
Resistance Tolerance :
± 5%
Size / Dimension :
0.217 Dia x 0.630 L (5.50mm x 16.00mm)
Diameter :
5.5 mm
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Output :
0 V ~ 5 V
Resistor Type :
FLAME PROOF
Operating Pressure :
300 PSI (2068.43 kPa)
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Series :
PPTE
Termination :
Axial
TE Connectivity
Lead Length :
28 mm
Package / Case :
Cylinder
Failure Rate :
Voltage Rating :
350 V
Accuracy :
±0.24%
Voltage Rating (DC) :
350 V
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Pressure Type :
Absolute
Mounting Style :
PCB Mount
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Mount :
Axial, Through Hole
RoHS :
Compliant
Subcategory :
Resistors
Maximum Pressure :
900 PSI (6205.28 kPa)
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Port Size :
Female - 1/4 (6.35mm) NPT
Length :
16 mm
Features :
Qualification :
Max Power Dissipation :
3 W
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 235 C
Port Style :
Threaded
Power Rating :
3 W
Technology :
Metal Oxide
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 4 days ago)
Min Operating Temperature :
-55 °C
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Product Width :
Not
Base Product Number :
ROX3
Voltage - Supply :
6 V ~ 30 V
Power (Watts) :
3W
Width :
16 mm
Output Type :
Analog, RS-232
Product Type :
Metal Oxide Resistors
Product Length :
16mm
Product Status :
Active
Number of Resistors :
1
Number of Pins :
2
Lead/Base Style :
Axial
Supplier Device Package :
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
235 °C
Maximum Operating Temperature :
+235°C
Datasheets
ROX3SJ470R
Introducing Through Hole Resistors TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ470R from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C ~ 85°C, Output:0 V ~ 5 V, Package / Case:Cylinder, Number of Pins:2, ROX3SJ470R pinout, ROX3SJ470R datasheet PDF, ROX3SJ470R amp .Beyond Through Hole Resistors TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ470R ,we also offer AC03000002209JACCS, AC03000001000JACCS, AC03000001000JAC00, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ470R
Axial, Through Hole Flame Proof, 470 Ohms, 3W, Metal Oxide Film,