ROX3SJ3R3
Mfr.Part #
ROX3SJ3R3
Description
RES 3.3 OHM 5% 3W AXIAL
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Series :
ROX, Neohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Power Dissipation :
3W
Voltage - Rated :
350V
Voltage - Rated DC :
350V
No
Construction :
Not
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Box (TB)
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Terminal Shape :
Wire
Power Rating :
3W
Resistance :
3.3Ohm
Package / Case :
Axial
Packing Method :
Ammo Pack
Diameter :
5.5mm
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
ELV :
Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Factory Lead Time :
17 Weeks
Datasheets
ROX3SJ3R3
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ3R3
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 3.3Ohm, Metal Oxide Film,