ROX3SJ39R
Mfr.Part #
ROX3SJ39R
Description
RES 39 OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 235 C
Resistance :
39(ohm)
Product Length (mm) :
16(mm)
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Supplier Device Package :
Axial
Tolerance :
±5%
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Termination Style :
Series :
ROX, Neohm
Qualification :
Product Type :
Metal Oxide Resistors
Diameter :
5.5 mm
Number of Terminations :
2
Mounting Style :
PCB Mount
Case Style :
Conformal Coated
Resistor Type :
FLAME PROOF
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Features :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Height - Seated (Max) :
Military Standard :
Not Required
Construction :
Cylindrical
Power Rating :
3W
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminals :
2
Subcategory :
Resistors
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Packaging :
Ammo
Temperature Range @ Derated Power :
70 to 235
Voltage Rating :
350V
Type :
Metal Oxide
Product Width :
Power (Watts) :
3W
Failure Rate :
Not Required
Tolerance (+ or -) :
5%
TE Connectivity
Power Rating(s) :
Product Diameter (mm) :
5.5(mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Base Product Number :
ROX3
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
±350(ppm/°C)
Resistance Tolerance :
± 5%
Flame-Proof Support :
yes
Product Length :
16mm
Maximum Operating Temperature :
+235°C
RoHS :
Details
Length :
16 mm
Operating Temp Range :
-55C to 235C
Brand :
TE Connectivity / AMP
Package / Case :
Technology :
Metal Oxide
Size / Dimension :
0.217 Dia x 0.630 L (5.50mm x 16.00mm)
Product Height (mm) :
Datasheets
ROX3SJ39R
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ39R
Flame Proof, 39(ohm), 3W, Metal Oxide Film,