ROX3SJ39K
Mfr.Part #
ROX3SJ39K
Description
RES 39K OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Temperature Range @ Derated Power :
70 to 235
Military Standard :
Not Required
Flame-Proof Support :
yes
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Product Diameter (mm) :
5.5(mm)
Power Rating :
3.0000 W
REACH SVHC :
No SVHC
Power (Watts) :
3W
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Package / Case :
Axial
Voltage Rating (DC) :
350 V
Construction :
Cylindrical
Product Type :
Metal Oxide Resistors
Max Power Dissipation :
3 W
Height - Seated (Max) :
Power Rating(s) :
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Voltage Rating :
350V
TE Connectivity
Type :
Metal Oxide
Product Width :
Number of Terminals :
2
Tolerance (+ or -) :
5%
Product Length (mm) :
16(mm)
Mount :
Axial, Through Hole
RoHS :
Details
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 4 days ago)
ELV :
Compliant
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Size / Dimension :
0.217 Dia x 0.630 L (5.50mm x 16.00mm)
Radiation Hardening :
No
Technology :
Metal Oxide
Resistor Type :
Power/Flame Proof
Termination :
Series :
ROX, Neohm
Failure Rate :
Not Required
Case Style :
Epoxy Resin
Operating Temp Range :
-55C to 235C
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 235 C
Maximum Operating Temperature :
+235°C
Diameter :
5.5 mm
Number of Terminations :
2
Subcategory :
Resistors
Temperature Coefficient :
350.0000 ppm/°C
Length :
16 mm
Packaging :
Ammo
Lead Length :
28 mm
Lead/Base Style :
Width :
16 mm
Number of Resistors :
1
Composition :
Metal Oxide Film
Base Product Number :
ROX3
Tolerance :
±5%
Resistance Tolerance :
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Qualification :
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Termination Style :
Mounting Style :
PCB Mount
Product Length :
16
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Lead Spacing (nom) :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Max Operating Temperature :
235 °C
Resistance :
39 kOhm
Number of Pins :
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Product Status :
Active
Features :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Datasheets
ROX3SJ39K
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ39K
Axial, Through Hole Power/Flame Proof, 39 kOhm, 3W, Metal Oxide Film,