ROX3SJ270K
Mfr.Part #
ROX3SJ270K
Description
RES 270K OHM 5% 3W AXIAL
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Number of Resistors :
1
Mount :
Axial, Through Hole
Voltage - Rated DC :
350V
Published :
Series :
ROX, Neohm
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Diameter :
5.5mm
Packing Method :
Ammo Pack
Resistance :
270kOhm
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Shape :
Wire
Power Rating :
3W
Packaging :
Tape and Box (TB)
Construction :
Flameproof
Voltage - Rated :
350V
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Composition :
Metal Oxide Film
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Axial
Max Power Dissipation :
3W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
17 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
ELV :
Compliant
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
ROX3SJ270K
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ270K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 270kOhm, Metal Oxide Film,