ROX3SJ1R2
Mfr.Part #
ROX3SJ1R2
Description
RES 1.2 OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Supplier Device Package :
FLAME PROOF
Failure Rate :
Not Required
Package / Case :
Mounting Style :
PCB Mount
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Product Height (mm) :
Not Required(mm)
Technology :
Metal Oxide
RoHS :
Non-Compliant
Product Diameter (mm) :
Metal Oxide Film
Product Length :
16mm
Termination Style :
Product Length (mm) :
16(mm)
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Number of Terminals :
2
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Tolerance :
±5%
Maximum Operating Temperature :
+235°C
Features :
Subcategory :
Resistors
Product Type :
Metal Oxide Resistors
Number of Terminations :
2
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Product Width :
Case Style :
Conformal Coated
Qualification :
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 235 C
Temperature Coefficient :
±200(ppm/°C)
Tolerance (+ or -) :
5%
Product Status :
Active
Power Rating :
3W
Lead Spacing (nom) :
Power (Watts) :
3W
Temperature Range @ Derated Power :
70 to 235
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Ammo
Operating Temp Range :
-55C to 235C
Height - Seated (Max) :
Series :
ROX3S
Military Standard :
Not Required
Size / Dimension :
0.217 Dia x 0.630 L (5.50mm x 16.00mm)
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Base Product Number :
ROX3
TE Connectivity
Construction :
Cylindrical
Voltage Rating :
350V
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Length :
16 mm
Type :
Metal Oxide Film
Power Rating(s) :
Flame-Proof Support :
yes
Diameter :
5.5 mm
Resistance :
1.2(ohm)
Resistance Tolerance :
± 5%
Datasheets
ROX3SJ1R2
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ1R2
Flame Proof, 1.2(ohm), 3W, Metal Oxide Film,