ROX3SJ1K8
Mfr.Part #
ROX3SJ1K8
Description
RES 1.8K OHM 5% 3W AXIAL
Power Rating :
3W
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Series :
ROX, Neohm
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Flameproof
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Resistance :
1.8kOhm
Tolerance :
±5%
Composition :
Metal Oxide Film
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Terminal Shape :
Wire
Max Power Dissipation :
3W
Factory Lead Time :
17 Weeks
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
350V
Lead Length :
28mm
Packing Method :
Ammo Pack
Diameter :
5.5mm
Number of Resistors :
1
Military Standard :
Not
Voltage - Rated DC :
350V
Number of Terminations :
2
Published :
ELV :
Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Axial, Through Hole
Radiation Hardening :
No
Datasheets
ROX3SJ1K8
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ1K8
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.8kOhm, Metal Oxide Film,