ROX3SJ18K
Mfr.Part #
ROX3SJ18K
Description
RES 18K OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Axial, Through Hole
Min Operating Temperature :
-55 °C
Diameter :
5.5 mm
Lead Length :
28 mm
Product Type :
Metal Oxide Resistors
Qualification :
Supplier Device Package :
Axial
Product Width :
Base Product Number :
ROX3
Contact Material :
Brass
Body Orientation :
RIGHT ANGLE
Termination Style :
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
ELV :
Compliant
Operating Temperature :
-65 to 165 °C
Mounting Style :
PCB Mount
Height - Seated (Max) :
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Maximum Operating Temperature :
+235°C
Power (Watts) :
3W
Subcategory :
Resistors
Series :
ROX3S
Voltage Rating (DC) :
350 V
Mounting :
Cable Mount
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 4 days ago)
Technology :
Metal Oxide
Termination :
Size / Dimension :
0.217 Dia x 0.630 L (5.50mm x 16.00mm)
Packaging :
Cut Tape (CT)
Military Standard :
Not
Number of Pins :
2
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Termination Method :
Crimp
Voltage Rating :
350V
Failure Rate :
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Features :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Contact Plating :
Gold
Resistance Tolerance :
5
Length :
16 mm
Number of Resistors :
1
Max Power Dissipation :
3 W
Composition :
Metal Oxide, Power resistor
Width :
16 mm
Temperature Coefficient :
350.0000 ppm/°C
Type :
SMB
Max Operating Temperature :
235 °C
Radiation Hardening :
No
Impedance :
50 OHM
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
Power/Flame Proof
Terminate To :
Coaxial Cable
Lead/Base Style :
Gender :
PLUG
RoHS :
Compliant
Package / Case :
Power Rating :
3.0000 W
Resistance :
18 kOhm
Product Length :
13.71 mm
Product Status :
Active
Datasheets
ROX3SJ18K
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ18K
Axial, Through Hole Power/Flame Proof, 18 kOhm, 3W, Metal Oxide, Power resistor,