ROX3SJ15K
Mfr.Part #
ROX3SJ15K
Description
RES 15K OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Packing Method :
Ammo Pack
Construction :
Flameproof
Lead Length :
28mm
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Resistance :
15kOhm
Voltage - Rated :
350V
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±5%
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Radiation Hardening :
No
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Number of Resistors :
1
Power Rating :
3W
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Metal Oxide Film
ELV :
Compliant
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Package / Case :
Axial
Published :
Max Power Dissipation :
3W
Packaging :
Tape and Box (TB)
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
350V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diameter :
5.5mm
Mount :
Axial, Through Hole
Factory Lead Time :
17 Weeks
Series :
ROX, Neohm
Datasheets
ROX3SJ15K
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ15K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 15kOhm, Metal Oxide Film,