ROX3SJ12K
Mfr.Part #
ROX3SJ12K
Description
RES 12K OHM 5% 3W AXIAL
Stock
485
In Stock :
485
1
Voltage - Rated :
350V
Rated Power Dissipation (P) :
3W
ROX, Neohm
Military Standard :
Not
Resistance :
12kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
No
Lead Length :
28mm
REACH SVHC :
No SVHC
Not Applicable
Max Power Dissipation :
3W
Voltage - Rated DC :
350V
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Published :
2001
Mount :
Axial, Through Hole
Factory Lead Time :
13 Weeks
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Power Rating :
3W
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
ELV :
Compliant
Diameter :
5.5mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Datasheets
ROX3SJ12K
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ12K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 12kOhm, Metal Oxide Film,