ROX3SJ120R
Mfr.Part #
ROX3SJ120R
Description
RES 120 OHM 5% 3W AXIAL
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Number of Resistors :
1
Voltage - Rated :
350V
Power Rating :
3W
Factory Lead Time :
17 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
Resistance :
120Ohm
Max Power Dissipation :
3W
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Diameter :
5.5mm
2
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
350V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Military Standard :
Not
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Lead Length :
28mm
Mount :
Axial, Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±5%
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
ROX3SJ120R
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ120R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 120Ohm, Metal Oxide Film,