ROX3SJ120K
Mfr.Part #
ROX3SJ120K
Description
RES 120K OHM 5% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
yes
Military Standard :
Not
Voltage - Rated DC :
350V
Power Rating :
3W
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Max Power Dissipation :
3W
Size / Dimension :
0.217Diax0.630L 5.50mmx16.00mm
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~155°C
1
Voltage - Rated :
350V
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Mount :
Axial, Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Resistance :
120kOhm
Diameter :
5.5mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Datasheets
ROX3SJ120K
TE Connectivity AMP Connectors ROX3SJ120K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 120kOhm, Metal Oxide Film,