PCV200-BG
Mfr.Part #
PCV200-BG
Description
CBI LED T-1 3/4 5MM RIGHT ANGLE
Wavelength - Peak :
565nm
Current :
20mA
Color :
Green
Terminal Pitch :
2.54mm
Viewing Angle :
60°
Millicandela Rating :
10mcd
Luminous Intensity :
10.0 mcd
Overall Height :
11.3mm
Lens Size :
5mm T-1 3/4
Lens Type :
Diffused
Datasheets
PCV200-BG
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING