PCV200-BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCV200-BA
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
Description
CBI LED T-1 3/4 5MM RIGHT ANGLE
Manufacturer :
Product Category :
Lens Type :
Diffused
Lens Size :
5mm T-1 3/4
Number of Terminations :
2
Series :
PCV200
Overall Height :
11.3mm
Mounting Feature :
RADIAL MOUNT
Number of Functions :
1
Millicandela Rating :
16mcd
Surface Mount :
No
Configuration :
Single
Terminal Pitch :
2.54mm
Packing Method :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Current :
20mA
Luminous Intensity :
16.0 mcd
Factory Lead Time :
8 Weeks
Viewing Angle :
60°
Wavelength - Peak :
583nm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lens Style :
Round with Domed Top
Color :
Amber
Published :
Datasheets
PCV200-BA
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING