PCS0G331MCL1GS
Mfr.Part #
PCS0G331MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 4V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
330µF
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
264µA
Ripple Current @ High Frequency :
2.8A @ 100kHz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Life (Hours) :
5000 hours
Size Code :
Tan Delta :
0.12
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Series :
PCS
Published :
Diameter :
6.3mm
JESD-609 Code :
e4
Pbfree Code :
yes
Height :
6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Voltage - Rated DC :
4V
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Flat
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20mOhm
HTS Code :
Type :
Polymer
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current :
2.8A
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Termination :
Length :
7.3mm
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Polarity :
Polar
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Voltage :
4V
Datasheets
PCS0G331MCL1GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCS0G331MCL1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can - SMD, Type:Polymer, Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:4V, PCS0G331MCL1GS pinout, PCS0G331MCL1GS datasheet PDF, PCS0G331MCL1GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon PCS0G331MCL1GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon PCS0G331MCL1GS
330μF ±20% Radial, Can - SMD 0.236 6.00mm Tape & Reel (TR) 20mOhm PCS Surface Mount Polymer General Purpose