PCS020-EE05730S
Mfr.Part #
PCS020-EE05730S
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
CURRENT SENSE TRANSF 20A 730UH
Stock
997
In Stock :
997
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Current Sense Transformers
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Type :
Surface Mount
Mounting Style :
SMD/SMT
Brand :
Bourns
Current Rating :
20 A
Current Ratio :
60:1
Product Category :
Current Transformers
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS :
Details
Termination Style :
Gull wing
Turns Ratio :
1:60
Packaging :
MouseReel
ET (Volt-Time) :
32.4VμS
Subcategory :
Transformers
Frequency Range :
1MHz
Bourns
Product Type :
Current Transformers
Ratings :
Height :
10.5 mm
Turns Ratio - Primary:Secondary :
1:60
DC Resistance (DCR) :
7mOhm Primary, 1.98Ohm Secondary Max
Width :
16.51 mm
Current Rating (Amps) :
20 A
Weight :
Size / Dimension :
0.245" L x 0.235" W (6.22mm x 5.97mm)
Height - Seated (Max) :
0.209" (5.31mm)
Length :
19.91 mm
Type :
Invasive
Inductance :
730 mH
Series :
PCS02
Datasheets
PCS020-EE05730S
Bourns, Inc. PCS020-EE05730S
Catalog related products
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:50 20A SMD
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:100 20A SMD
  • Murata Power Solutions
    CURR SENSE XFMR 10A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:500 30A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:166 10A T/H