PCS040-EF1303KS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCS040-EF1303KS
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
CURRENT SENSE TRANSF 40A 3060UH
Stock
290
In Stock :
290
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Current Sense Transformers
Frequency Range :
1MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
40 A
Turns Ratio - Primary:Secondary :
1:60
ET (Volt-Time) :
152.4VμS
Current Ratio :
60:1
DC Resistance (DCR) :
1mOhm Primary, 850mOhm Secondary Max
Product Category :
Current Transformers
Type :
Invasive
Brand :
Bourns
Weight :
Current Rating :
40 A
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Bourns
Product Status :
Active
Height :
10.5 mm
Product Type :
Current Transformers
Ratings :
Turns Ratio :
1:70
Length :
19.91 mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Termination Style :
Gull wing
Series :
PCS
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Inductance :
3.06 mH
Packaging :
MouseReel
Size / Dimension :
Width :
16.51 mm
Subcategory :
Transformers
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
RoHS :
Details
Package :
Digi-Reel?
Datasheets
PCS040-EF1303KS
Bourns, Inc. PCS040-EF1303KS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:50 20A SMD
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:100 20A SMD
  • Murata Power Solutions
    CURR SENSE XFMR 10A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:500 30A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:166 10A T/H