PCS020-EE05180S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCS020-EE05180S
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
CURRENT SENSE TRANSF 20A 180UH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Current Sense Transformers
Product Status :
Active
Brand :
Bourns
Termination Style :
Gull wing
Mounting Style :
SMD/SMT
Ratings :
Current Rating :
20 A
Length :
19.91 mm
Turns Ratio - Primary:Secondary :
1:30
ET (Volt-Time) :
16.2VμS
Packaging :
Reel
DC Resistance (DCR) :
7mOhm Primary, 870mOhm Secondary Max
Size / Dimension :
0.245" L x 0.235" W (6.22mm x 5.97mm)
Weight :
Frequency Range :
1MHz
Bourns
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
20 A
Package :
Tape and Reel (TR)
Height :
10.5 mm
Type :
Invasive
Current Ratio :
30:1
Product Category :
Current Transformers
Inductance :
180 mH
Height - Seated (Max) :
0.209" (5.31mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS :
Details
Turns Ratio :
1:30
Series :
PCS
Subcategory :
Transformers
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Width :
16.51 mm
Product Type :
Current Transformers
Datasheets
PCS020-EE05180S
Bourns, Inc. PCS020-EE05180S
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:50 20A SMD
  • Pulse Electronics
    CURR SENSE XFMR 1:100 20A SMD
  • Murata Power Solutions
    CURR SENSE XFMR 10A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:500 30A T/H
  • Triad Magnetics
    CURR SENSE XFMR 1:166 10A T/H