P278SJ473M480A
Mfr.Part #
P278SJ473M480A
Description
CAP FILM 0.047UF 20% 480VAC RAD
Paper, Metallized
Lead Diameter :
800 µm
Size / Dimension :
1.063Lx0.315W 27.00mmx8.00mm
Voltage - Rated AC :
480V
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
PAPER CAPACITOR
Voltage :
480V
Lead Pitch :
22.5044mm
Voltage - Rated DC :
480V
Tolerance :
±20%
Capacitance :
0.047µF
Terminal Pitch :
22.5mm
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Length :
27mm
Mount :
Radial, Through Hole
Depth :
17mm
Published :
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Height :
8mm
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
P278SJ473M480A
Introducing Film Capacitors KEMET P278SJ473M480A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Voltage:480V, Package / Case:Radial, Operating Temperature:-40°C~110°C, Mounting Type:Through Hole, P278SJ473M480A pinout, P278SJ473M480A datasheet PDF, P278SJ473M480A amp .Beyond Film Capacitors KEMET P278SJ473M480A ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET P278SJ473M480A
P278 0.047μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 480V-DC 480V-AC Paper, Metallized Radial, Through Hole
P278SJ473M480A Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.886 22.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -40°C~110°C.