P278EJ104M480A
Mfr.Part #
P278EJ104M480A
Description
CAP FILM 0.1UF 20% 480VAC RADIAL
Stock
90
In Stock :
90
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Termination :
PC Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.748 19.00mm
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
PAPER CAPACITOR
Lead Diameter :
1 mm
Packaging :
Bulk
Length :
30.5mm
Lead Pitch :
25.4mm
Dielectric Material :
Paper, Metallized
Ratings :
X1
Published :
2014
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Tolerance :
±20%
Series :
P278
Voltage - Rated DC :
480V
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
35 Weeks
Capacitance :
0.1μF
Package / Case :
Radial
REACH SVHC :
No SVHC
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Voltage :
480V
Size / Dimension :
1.201Lx0.476W 30.50mmx12.10mm
Depth :
12.1mm
Height :
19mm
Mount :
Radial, Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
480V
Datasheets
P278EJ104M480A
Introducing Film Capacitors KEMET P278EJ104M480A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-40°C~110°C, Package / Case:Radial, Voltage:480V, Mounting Type:Through Hole, P278EJ104M480A pinout, P278EJ104M480A datasheet PDF, P278EJ104M480A amp .Beyond Film Capacitors KEMET P278EJ104M480A ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET P278EJ104M480A
P278 0.1μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 480V-DC 480V-AC Paper, Metallized Radial, Through Hole
P278EJ104M480A Overview
Electrical devices have 1.000 25.40mm lead spacing.Temperatures of -40°C~110°C are suitable for operating the device.