P278EL154M480A
Mfr.Part #
P278EL154M480A
Description
CAP FILM 0.15UF 20% 480VAC RAD
Stock
138
In Stock :
138
Voltage - Rated AC :
480V
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Tolerance :
±20%
Length :
30.5mm
Terminal Pitch :
25.4mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Published :
2017
Size / Dimension :
1.201Lx0.602W 30.50mmx15.30mm
X1
Rated (AC) Voltage (URac) :
480V
Width :
15.3mm
Surface Mount :
No
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Capacitance :
0.15μF
Datasheets
P278EL154M480A
KEMET P278EL154M480A
P278 0.15μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 480V-AC Paper, Metallized
P278EL154M480A Overview
System function requires a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V.There is 1.000 25.40mm lead spacing on this electrical device.Systems require a voltage of 480V (URac) for internal rated (AC) power.-40°C~110°C is the maximum temperature at which the device can operate.
P278EL154M480A Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1000V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 480V