P278HE102M480A
Mfr.Part #
P278HE102M480A
Description
CAP FILM 1000PF 20% 480VAC RAD
Product Category :
Film Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Voltage :
480V
Termination :
PC Pins
Lead Spacing :
0.402 10.20mm
Voltage - Rated AC :
480V
Height :
7.5mm
Length :
13.5mm
Lead Diameter :
600 µm
Capacitance :
1000pF
Published :
Number of Terminations :
2
Ratings :
X1
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.531Lx0.154W 13.50mmx3.90mm
Voltage - Rated DC :
480V
Size Code :
Depth :
3.9mm
Dielectric Material :
Paper, Metallized
Terminal Pitch :
10.2mm
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitor Type :
PAPER CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
10.2108mm
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.295 7.50mm
Tolerance :
±20%
Series :
P278
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
P278HE102M480A
Introducing Film Capacitors KEMET P278HE102M480A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~110°C, Voltage:480V, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Mounting Type:Through Hole, P278HE102M480A pinout, P278HE102M480A datasheet PDF, P278HE102M480A amp .Beyond Film Capacitors KEMET P278HE102M480A ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET P278HE102M480A
P278 PAPER CAPACITOR Radial Film Capacitor 0.531Lx0.154W 13.50mmx3.90mm ±20% 1000pF 480V