P278CJ473M480A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P278CJ473M480A
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.047UF 20% 480VAC RAD
Stock
345
In Stock :
345
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated AC :
480V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Ratings :
X1
ECCN Code :
EAR99
Termination :
PC Pins
Height :
15mm
Lead Diameter :
800 µm
Size / Dimension :
0.945Lx0.354W 24.00mmx9.00mm
Voltage - Rated DC :
480V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
P278
Length :
24mm
Dielectric Material :
Paper, Metallized
Capacitor Type :
PAPER CAPACITOR
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Mounting Type :
Through Hole
Voltage :
480V
Factory Lead Time :
35 Weeks
Package / Case :
Radial
Capacitance :
0.047µF
Published :
2014
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
20.2946mm
Lead Spacing :
0.799 20.30mm
Number of Terminations :
2
Mount :
Radial, Through Hole
Applications :
EMI, RFI Suppression
Terminal Pitch :
20.3mm
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
9mm
Size Code :
9435
Datasheets
P278CJ473M480A
Introducing Film Capacitors KEMET P278CJ473M480A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~110°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:480V, Package / Case:Radial, Number of Terminations:2, P278CJ473M480A pinout, P278CJ473M480A datasheet PDF, P278CJ473M480A amp .Beyond Film Capacitors KEMET P278CJ473M480A ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET P278CJ473M480A
P278 0.047μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 480V-DC 480V-AC Paper, Metallized Radial, Through Hole
P278CJ473M480A Overview
This electrical device has a 0.799 20.30mm lead spacing.Temperatures as low as -40°C~110°C are suitable for the device.