NOSE477M004R0100
Mfr.Part #
NOSE477M004R0100
Description
CAP NIOB OXIDE 470UF 20% 4V 2917
Height :
4.3mm
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
4V
Capacitance :
470µF
Manufacturer Size Code :
E
Case Code (Imperial) :
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Leakage :
37.6μA
Length :
7.3mm
Ripple Current :
1.407A
Termination :
SMD/SMT
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100MOhm
Feature :
Low ESR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Tolerance :
±20%
Lead Free :
Lead Free
Dissipation Factor :
12%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
NIOBIUM
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Resistance :
100MOhm