NOSE337M006R0080
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NOSE337M006R0080
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP NIOB OXI 330UF 20% 6.3V 2917
Stock
109
In Stock :
109
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Niobium Oxide Capacitors
Length :
7.3mm
Current - Leakage :
39.6μA
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Case Code (Metric) :
7343
JESD-609 Code :
e3
Manufacturer Size Code :
E
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Depth :
4.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Tantalum
Capacitance :
330µF
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Ripple Current :
1.573A
Packing Method :
TR, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
2917
REACH SVHC :
No SVHC
Feature :
Low ESR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
OxiCap® NOS
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm
Published :
Factory Lead Time :
21 Weeks
Height Seated (Max) :
0.169 4.30mm
Number of Pins :
2
Resistance :
80mOhm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Height :
4.3mm
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
12%