NOSC686M006S0200
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NOSC686M006S0200
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP NIOB OXID 68UF 20% 6.3V 2312
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Niobium Oxide Capacitors
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Radiation Hardening :
No
Series :
OxiCap® NOS
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
J BEND
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
NIOBIUM
Dissipation Factor :
6%
Number of Pins :
2
Depth :
3.2mm
Tolerance :
±20%
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Published :
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Feature :
Low ESR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
68µF
Voltage - Rated DC :
6.3V
Factory Lead Time :
21 Weeks
Manufacturer Size Code :
C
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Height :
2.8mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Ripple Current :
812mA