ND471425
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ND471425
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
POW-R-BLOK™ Module
Datasheet
Download
Description
SCR MOD ISO DUAL 1400V 250A
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Reach Compliance Code :
Unknown
Case Connection :
Isolated
Trigger Device Type :
SCR
Published :
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 1 Diode
Terminal Position :
UPPER
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
8800 A
Factory Lead Time :
24 Weeks
Pbfree Code :
yes
Qualification Status :
Not Qualified
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Number of Terminations :
5
Number of Pins :
5
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
RMS Current (Irms) :
393A
Operating Temperature :
-40°C~130°C TJ
Desc. of Quick-Connects :
G-GR
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1400V
Voltage - Off State :
1.4kV
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
8800A @ 60Hz
Mount :
Chassis Mount
Current - On State (It (AV)) (Max) :
250A
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
Package / Case :
POW-R-BLOK™ Module
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V