ND471225
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ND471225
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
POW-R-BLOK™ Module
Datasheet
Download
Description
SCR MOD ISO DUAL 1200V 250A
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~130°C TJ
Factory Lead Time :
24 Weeks
Structure :
Series Connection - SCR/Diode
RMS Current (Irms) :
393A
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Packaging :
Bulk
Pin Count :
5
Current - On State (It (AV)) (Max) :
250A
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Desc. of Quick-Connects :
G-GR
Number of Pins :
5
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
POW-R-BLOK™ Module
Reach Compliance Code :
Unknown
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Published :
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
yes
Number of Elements :
1
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
8800A @ 60Hz
Voltage - Off State :
1.2kV
Terminal Position :
UPPER
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
Case Connection :
Isolated
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
8800 A
Number of Terminations :
Trigger Device Type :
SCR
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1200V