NC20R00684KBA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NC20R00684KBA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
THERM NTC 680KOHM 4400K 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Length - Lead Wire :
Power - Max :
240 mW
Product Type :
NTC Thermistors
Type :
NTC
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Style :
PCB Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Product Status :
Active
Resistance @ 25C :
680000 Ohm
Capacitance @ Vr, F :
Current - Average Rectified (Io) :
3A
Description of Terminals :
Leadless
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 30V
Diameter :
Operating Temperature :
-55 to 150 °C
Resistance :
680 kOhms
B25/75 :
B Value Tolerance :
±3%
Thermal Time Constant :
7 s
Resistance in Ohms @ 25°C :
680k
Height :
1.5 mm
Subcategory :
Thermistors
Diode Type :
Schottky
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature - Junction :
-65°C ~ 150°C
Speed :
Fast Recovery = 200mA (Io)
Power Rating :
240 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
500mV @ 3A
Percentage of Resistance Tolerance @ 25C :
±10 %
Mounting :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
RoHS :
Details
Package / Case :
Tolerance :
10 %
B25/50 :
Product Category :
NTC Thermistors
Width :
1.6 mm
Brand :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30V
Sensitivity Index :
4400 K
B0/50 :
Length :
3.2 mm
Series :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Maximum Power Rating :
240 mW
Resistance Tolerance :
±10%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
4400K
Datasheets
NC20R00684KBA
KYOCERA AVX NC20R00684KBA
-- Series Tolerance:10 % Surface Mount -55 to 150 °C 4400K B Value Tolerance:±3% Tape & Reel (TR)
NC20R00684KBA Overview
There is a package of a Tape & Reel (TR) in which NTC thermistors can be found. We have included it in the DO-214AC, SMA package for your convenience. As a result, NTC thermistors must have a resistance tolerance of ±10% in order to function correctly. NTC thermistors should be set to -55 to 150 °C temperature in order to provide reliable performance. In the NTC thermometers, 240 mW is the maximum power setting.
NC20R00684KBA Features
Package/Case: Tape & Reel (TR)
-- Series
Operating Temperature: -55 to 150 °C
680 kOhms Resistance
Mounting Type: Surface Mount
10 % Tolerance