NC20K00103JBA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NC20K00103JBA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216M) 0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 10KOHM 3630K 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Type :
NTC
Features :
Height - Seated (Max) :
Voltage - Rated :
25V
Sensitivity Index :
3630 K
Tolerance :
±20%
Power - Max :
240 mW
B0/50 :
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Lead Style :
Series :
VJ
Capacitance :
1800pF
Brand :
Depth :
1.6mm
Lead Spacing :
B25/85 :
3630K
Product Type :
NTC Thermistors
Mounting :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Diameter :
B25/75 :
Resistance in Ohms @ 25°C :
10k
Maximum Power Rating :
240 mW
Resistance Tolerance :
±5%
Resistance :
10 kOhms
Percentage of Resistance Tolerance @ 25C :
±5 %
Width :
1.6 mm
Product Category :
NTC Thermistors
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Resistance @ 25C :
10000 Ohm
Length - Lead Wire :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Power Rating :
240 mW
Package/Case :
1206 (3216M)
Product Status :
Active
Dimensions :
3.2 x 1.6 x 1.5mm
Length :
3.2mm
Height :
1.5mm
Failure Rate :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Description of Terminals :
Leadless
Temperature Coefficient :
X7R
Ratings :
Subcategory :
Thermistors
0805 (2012 Metric)
B Value Tolerance :
±3%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Maximum Operating Temperature :
+150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS :
Details
Thermal Time Constant :
7 s
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Style :
PCB Mount
Datasheets
NC20K00103JBA
KYOCERA AVX NC20K00103JBA
NC20K00103JBA Overview
NTC thermistors comes in the package of a Tape & Reel (TR). For convenience, it is included in the 0805 (2012 Metric) package. The resistance tolerance for NTC thermistors is ±5% to make it work. To ensure reliable performance, the temperature of NTC thermistors should be set to -55°C ~ 125°C. The maximum power set by the NTC thermistors is 240 mW.
NC20K00103JBA Features
Package/Case: Tape & Reel (TR)
VJ Series
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
10 kOhms Resistance
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
±20% Tolerance