NCP18XH103F03RB
Mfr.Part #
NCP18XH103F03RB
Package / Case
Radial
Description
THERMISTOR NTC 10KOHM 3380K 0603
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
1.8μF
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Features :
Voltage Rating - DC :
630V
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
220V
Height - Seated (Max) :
1.102 (28.00mm)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Size / Dimension :
1.240 L x 0.709 W (31.50mm x 18.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Lead Spacing :
1.083 (27.50mm)