NCP1000PG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NCP1000PG
Manufacturer
onsemi
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC OFFLINE SWITCH MULT TOP 8DIP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
AC DC Converters, Offline Switches
Internal Switch(s) :
yes
Terminal Position :
Dual
Frequency - Switching :
100kHz
Surface Mount :
No
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Length :
9.27mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
5.33mm
Mounting Type :
Through Hole
Pin Count :
8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Terminal Finish :
MATTE TIN
Voltage - Start Up :
8.5V
JESD-30 Code :
R-PDIP-T8
Number of Terminations :
8
Output Current-Max :
2A
Number of Functions :
1
Width :
7.62mm
Fault Protection :
Current Limiting, Over Temperature
Input Voltage-Nom :
8.6V
Pbfree Code :
No
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
7.5V~10V
Voltage - Breakdown :
700V
Terminal Pitch :
2.54mm
Input Voltage (Min) :
7.9V
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)