NC20KC0101KBA
Mfr.Part #
NC20KC0101KBA
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
THERMISTOR NTC 100OHM 3470K 1206
Stock
29
In Stock :
29
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Number of Pins :
2
Depth :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
10%
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Thermistor Application :
TEMPERATURE COMPENSATION
Pbfree Code :
yes
Published :
2006
Max Power Dissipation :
240mW
Terminal Placement :
DUAL ENDED
HTS Code :
Case Code (Metric) :
3216
Accuracy :
5 %
Series :
NC20
B Value Tolerance :
±5%
Length :
3.2mm
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Rating :
240mW
Thermal Sensitivity Index :
3470 K
Resistance in Ω @ 25°C :
100
Resistance Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Contains Lead
Resistor Type :
NTC THERMISTOR
B25/85 :
3470K
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
27 Weeks
Height :
500μm
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
1.6mm
Resistance :
100Ohm