NC20KC0100KBA
Mfr.Part #
NC20KC0100KBA
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
THERMISTOR NTC 10OHM 3470K 1206
Stock
1
In Stock :
1
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Sensitivity Index :
3470 K
Series :
NC20
B25/75 :
Resistance @ 25C :
10 Ohm
Width :
1.6 mm
Resistance :
10 Ohms
Description of Terminals :
Leadless
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mounting :
Surface Mount
B25/100 :
B Value Tolerance :
±5%
Brand :
RoHS :
Details
Tolerance :
10 %
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Type :
NTC
Height :
1.5 mm
Thermal Time Constant :
7 s
Subcategory :
Thermistors
Power - Max :
240 mW
Packaging :
MouseReel
Termination Style :
SMD/SMT
Resistance in Ohms @ 25°C :
10
Resistance Tolerance :
±10%
Length :
3.2 mm
Product Type :
NTC Thermistors
B0/50 :
Product Category :
NTC Thermistors
Maximum Power Rating :
240 mW
3470K
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Mounting Style :
PCB Mount
Product Status :
Active
Length - Lead Wire :
Mounting Type :
Surface Mount
Percentage of Resistance Tolerance @ 25C :
±10 %
Power Rating :
240 mW
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Operating Temperature :
-55 to 150 °C
Diameter :
Datasheets
NC20KC0100KBA
KYOCERA AVX NC20KC0100KBA
NC20 Series Tolerance:10 % Surface Mount -55 to 150 °C 3470K B Value Tolerance:±5% MouseReel
NC20KC0100KBA Overview
NTC thermistors comes in the package of a MouseReel. For convenience, it is included in the 1206 (3216 metric) package. The resistance tolerance for NTC thermistors is ±10% to make it work. To ensure reliable performance, the temperature of NTC thermistors should be set to -55 to 150 °C. The maximum power set by the NTC thermistors is 240 mW.
NC20KC0100KBA Features
Package/Case: MouseReel
NC20 Series
Operating Temperature: -55 to 150 °C
10 Ohms Resistance
Mounting Type: Surface Mount
10 % Tolerance