NC20R00105KBA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
NC20R00105KBA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 1MOHM 4400K 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Resistance in Ω @ 25°C :
1m
Thermal Sensitivity Index :
4400 K
Max Power Dissipation :
240mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance Tolerance :
±10%
Lead Free :
Contains Lead
Series :
NC20
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Accuracy :
3 %
B Value Tolerance :
±3%
Depth :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Thermistor Application :
TEMPERATURE COMPENSATION
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
B25/85 :
4400K
Resistor Type :
NTC THERMISTOR
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
240mW
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
Tolerance :
10%
Termination :
SMD/SMT
Length :
3.2mm