MLR684K630
Mfr.Part #
MLR684K630
Description
CAP FILM 8000PF 10% 630VDC RAD
Stock
250
In Stock :
250
Lead Spacing :
0.544" (13.84mm)
Tolerance :
±10%
Terminal Pitch :
27.5 mm
Voltage Rating - DC :
630V
Width :
15 mm
Height :
26 mm
Rated (AC) Voltage (URac) :
250 V
Height - Seated (Max) :
0.546" (13.87mm)
Lead Diameter :
0.031
Negative Tolerance :
10%
Max Operating Temperature :
85 °C
Lead Pitch :
27.5 mm
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm)
EAR99
Min Operating Temperature :
-55 °C
Positive Tolerance :
10%
NTE Electronics
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Capacitance :
8000 pF
Voltage Rating - AC :
250V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630 V
Length :
31 mm
Datasheets
MLR684K630
NTE Electronics, Inc. MLR684K630
MLR FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 1.220 L x 0.591 W 31.00mm x 15.00mm ±10% 8000pF