MLR684K400
Mfr.Part #
MLR684K400
Description
CAP FILM 0.68UF 10% 400VDC RAD
Stock
76
In Stock :
76
Positive Tolerance :
10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400 V
Size / Dimension :
1.181" L x 0.413" W (30.00mm x 10.50mm)
Terminal Pitch :
27.5 mm
Width :
10.5 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Capacitance :
0.68 μF
Lead Diameter :
0.031
Tolerance :
±10%
Negative Tolerance :
10%
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Rated (AC) Voltage (URac) :
200 V
Height - Seated (Max) :
0.768" (19.50mm)
Voltage Rating - DC :
400V
Height :
18 mm
Length :
30 mm
Voltage Rating - AC :
200V
Datasheets
MLR684K400
NTE Electronics, Inc. MLR684K400
MLR FILM CAPACITOR Radial Film Capacitor 1.181 L x 0.413 W 30.00mm x 10.50mm ±10% 0.68muF