MLR683K630
Mfr.Part #
MLR683K630
Description
CAP FILM 0.68UF 10% 630VDC RAD
Capacitance :
0.68 μF
Voltage Rating - AC :
250V
Height :
14.5 mm
Height - Seated (Max) :
0.630 (16.00mm)
Negative Tolerance :
10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630 V
Tolerance :
±10%
Rated (AC) Voltage (URac) :
250 V
Size Code :
Lead Spacing :
0.591 (15.00mm)
Terminal Pitch :
15 mm
HTS Code :
Voltage Rating - DC :
630V
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Positive Tolerance :
10%
Length :
18 mm
Size / Dimension :
0.709 L x 0.315 W (18.00mm x 8.00mm)
Width :
8.5 mm
Datasheets
MLR683K630
NTE Electronics, Inc. MLR683K630
MLR FILM CAPACITOR Radial Aluminum Electrolytic Capacitor 0.709L x 0.315W 18.00mm x 8.00mm ±10% 0.68µF